Ehituskontorist Kena Elu Keskuseks.
Kolhooside ehituskontor ehk lühendatult KEK oli kolhooside vahenditega asutatud kooperatiivne ehitusorganisatsioon.
1980ndatel aastatel ehitasid paljud KEK-id üle Eesti omale uusi hooneid.
Saare KEKi hoone, mis valmis 1982.aastal, on nõukogudeaja üks silmapaistvamaid konstruktivismi arhitektuurisuuna esindajaid terves Euroopas. Hoone arhitekt on Marika Lõoke ning maja on muinsuskaitse väärtobjekt ja ehitismälestis.
Peale mitmekümneaastast tühjalt seismist on maja taas avatud ning läbi kolme korruse avatud fuajeega majas on võimalik nautida hästisäilinud arhitektuurilisi elemente.
Tänaseks on veel mõned aastad tagasi lammutamisele määratud hoone läbinud suurema renoveerimise, kuid töid jagub veel aastateks.
Imposantne SAARE KEK tähendab täna hoopiski Kena Elu Keskust. Teisel korrusel on avatud meeleolukas püsinäitus “Pilguheit nõukogude argipäeva”, kus muuhulgas leidub palju kõnekaid esemeid ka meie endi maja ajaloost. Saare KEK on armastatud kontserdikoht ning fuajees toimuvad koostöös Eesti Jazzliiduga SAARE KEK LIVE tipptasemel jazzkontserdid.
Võtsime 2017. aasta lõpus selle trööstitus olukorras, rõdudel kasvavate puude, tormis äralennanud katuse, aastakümnete jooksul läbisadanud, sissepekstud akende-ukstega, vana omaniku poolt lammutustaotlusega ja selle peale Muinsuskaitse alla määratud maja, Saare KEKi, enda poolt tegemisele. Otsus sündis väga kiirelt ja lihtsalt, ma lihtsalt teadsin et see kõrge, hele ja valge maja on nö “minu maja”. Äratundmisrõõm tuli hetkega ja nii sai maja ostetud juba paari nädalaga esimesest nägemisest. Suurt rolli otsuse juures mängis muidugi ka fakt, et kõik kandvad paksud betoonseinad ja laed olid pragudeta, majas oli juba olemas väga suur kogus tööstuselektrit, maja asub linna ühel kõige parema ligipääsuga tuiksoonel, maja ümber on avatud vaateid kindlustav suur ilusa rohehaljastusega krunt ja suurüritusteks piisavad parklad ning ka see, et juba enne ostu saime mõnedes võtmeküsimustes Muinsuskaitsega läbirääkimistel kokkuleppele.
Kolm päeva enne ostu sain teada, et minu vanaisa oli Saare KEKi legendaarne varustaja, küll mitte selles majas, vaid varasemas kontoris.
Helle Susi, SAARE KEKi perenaine